پلی اتیلن و کاربرد های آن


پلی اتیلن‌ها ترکیباتی هستند که از اتم های کربن و هیدروژن تشکیل می‌شوند؛ این مولکول ها به طور زنجیروار به هم متصل شده اند که ترکیب نسبتا ساده ای را بوجود می آورند اما با این حال پلی اتیلن‌ ها مصرف بالایی را در صنعت پلاستیک به خود اختصاص داده اند.

 

 

پلی اتیلن

در بازار رقابتی امروز ، تولیدکنندگان مستربچ های پلی اتیلن با درخواست های متنوعی از سوی مشتریان رو به رو هستند؛ این مطالبات شامل کاهش قیمت تمام شده محصول، بهبود عملکرد و تغییر ویژگی‌ها نسبت به شرایط محیطی موجود می باشد که توانایی تولید کنندگان را در تولید محصولات پلی اتیلنی جدید به چالش می کشد. امروزه انواع پلی اتیلن با چگالی ها و خصوصیات متفاوت وجود دارند که هر ساله ده ها میلیون تن از ان در جهان تولید میشوند و کاربردهای بسیار متفاوتی را دارا هستند.

انواع پلی‌اتیلن‌ها

پلی اتیلن

پلی اتیلن های سبک (LDPE)

این نوع از پلی اتیلن تحت فشار و دمای بالایی تولید می شوند و با وجود داشتن هزینه های پایین در تولید، از مقاومت و انعطاف‌پذیری نسبتاً خوبی برخوردار می باشند پلی اتیلن سبک با وجود انعطاف پذیری بالایی که دارد از استحکام کششی کمی برخوردار است و به طور فراوان در صنعت بسته بندی کیسه های مواد غذایی و تولید فیلم های پلی اتیلن استفاده می شود؛ همچنین این محصول در تولیداتی مثل لوله های آب که از فشار و دمای بالا دورهستند نیز مناسب می باشند.

پلی اتیلن‌های سبک خطی (LLDPE)

پلی اتیلن سبک خطی نسبت به پلی اتیلن سبک دارای شرایط فراوری دشوارتری است اما نسبتاً مقاومت بهتری در مقابل ضربه پذیری و سوراخ شدن دارد و قادر است تا فیلم های پلاستیکی با مقاومت های بالاتری را تولید کند.

 

 

مواد پلی‌اتیلن چیست

پلی‌اتیلن‌ها خانواده‌ای از گرمانرم‌ها می‌باشند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) بدست می‌آیند. از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌توان خواص مختلفی همچون چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI)، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آن‌ها کنترل کرد. پلیمرهای با وزن مولکولی پائین را به عنوان روان‌کننده (Lubricant) به کار می‌برند. پلیمرهای با وزن مولکولی متوسط واکس‌هایی امتزاج پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین می‌باشند و نهایتاً پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص می‌دهند. پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است، به طوری که ساده‌تر از تمام پلیمرهای تجاری می‌باشد. یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده‌است.

کاربرد های پلی‌اتیلن‌ها

بسته بندی

فیلم‌های بسته بندی، محصولات بسته بندی، صلب و سخت (rigid) و نیمه سخت.

حمل و نقل

باک بنزین‌های خودرو

کاربرد‌های طبی

محصولات بهداشتی، سینی‌های با کاربرد پزشکی و مخازن نگهداری دارو.

کالاهای مصرفی

اسباب بازی‌ها، بطری‌هایی که به طریقه بادی قالب گیری می‌شوند، درب های بطری، مخازن قابل حمل، اسباب و اثاثیه گردش صحرایی در هوای آزاد و آبیاری.

لوازم خانگی

کالاهای خانگی، ظروف آشپزخانه.

صنعتی

لوله های پلی‌اتیلن، اتصالات، سطل ها، مخازن، تجهیزات فرایندی و کالاها و قطعات سخت افزاری ویژه صنعت ساختمان کالاهای الکتریکی. کمپاند پلی اتیلن کاربرد آن تولید کابل های برق می‌باشد.

Leave a Reply