تفاوت های پت و پلی اتیلن


انواع بطری پت

تفاوت پت و پلی اتیلن با درک تعریف هر یک از این دو نام و هم چنین شناخت کارایی و کاربرد آن، امکان پذیر می گردد.

در ادامه با تفاوت پت و پلی اتیلن پس از شناخت تعاریف و کاربرد های هر یک آشنا خواهیم شد.

پت

منظور از پت چیست؟ پت، پلیمری که در تولید انواع بطری به شکل گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. از قابلیت های مهم پت، بازیافت پذیری است. در سال های اخیر با توجه به ابعاد گسترده مصرف بطری پت، روش بازیافت با استفاده از حلال پت، گزینه ای ایده آل محسوب می گردد.

پت ماده ای پلیمری است که در مقایسه با هر یک از مواد مشابه خود، در ترکیب کنار مواد غذایی، شیمیایی و اسیدی واکنشی از خود نشان نمی دهد. پت در برابر خرد شدگی و هم چنین پوسیدگی، مقاومت قابل توجهی دارد.

پت در صنایع متعددی از جمله نساجی به عنوان یک ترکیب فوق العاده موثر و کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مواردی که برای استفاده از پت در صنعت نساجی می توان به آن اشاره نمود، جلوگیری از آّب رفت پارچه در ترکیب با مواد اولیه ای هم چون پنبه است. نساجی، صنعت پوشاک و تولید مواد غذایی، اصلی ترین گروه های مصرف پت می باشند.

بطری های پت به همراه ناخالصی های موجود از جمله درب، برچسب بطری و … در راکتور و ترکیب به همراه حلال شیمیایی، مراحل حل شدن را طی می نماید.

از مزایا مهم پت، مقاومت در برابر رطوبت است. پت به فراوانی تولید و یافت می شود، در نتیجه از قیمت های بسیار مناسبی نیز در بازار برخوردار است. فرآیند آسان بازیافت پذیری پت، این ماده را به یکی از اصلی ترین مواد اولیه در صنایع تبدیل نموده است.

پلی اتیلن ترفتالات

کاربرد ورق پلی اتیلن ترفتالات در صنایع بطری سازی بیش از سایر صنایع احساس می گردد. اما در بسیاری از کشور های پیشرفته، ورق پلی اتیلن ترفتالات در تولید انواع رزین بطری، الیاف پلی استر و … مورد استفاده قرار می گیرد.

تنوع کاربرد این پلیمر با در نظر گرفتن نوع جهت گیری تولید آن، تعیین می گردد. وزن پلیمر پت سبک بوده و قیمت ارزان آن به عنوان ویژگی اصلی برای استفاده در صنایع به شمار می آید. یکی از نکات مهمی که در تعیین هر یک از خواص مکانیکی پلیمر پت، مورد توجه قرار می گیرد، نظم ساختاری این پلیمر می باشد.

نظم ساختاری پلیمر پت، یکی از مهم ترین پارامتر ها برای افزایش میزان کریستالی شدن این ماده است. پلی اتیلن ترفتالات PPT در مقایسه با پت، تفاوت های مشخصی نیز دارد. یکی از انواع تفاوت پت و پلی اتیلن را می توان در حساسیت پلی اتیلن در مقایسه با پت خلاصه کرد.

پلی اتیلن ترفتالات به عنوان ماده ای حساس در برابر برخی ترکیبات شیمیایی شناخته می شود. امکان تغییر ترکیب و تجزیه پذیری پلی اتیلن برخلاف پت، بسیار بالا است. در نتیجه نمی توان از این ماده برای تولید برخی بطری های حاوی نوشیدنی اسیدی، استفاده نمود.

پلی اتیلن ترفتالات از اصلی ترین مواد کاربردی در صنعت پلاستیک سازی می باشد. بازیافت پذیری پت که شیوه رایجی برای استفاده از این ماده محسوب می گردد، با ذوب بطری های پلاستیکی انجام می شود.

علاوه بر سوزاندن بطری، اجرای روش های شیمیایی و ذوب بطری، به عنوان راهکار هایی ساده و کم هزینه شناخته می شوند. از جمله ابهاماتی که در خصوص پت، به چشم می خورد، احتمال سمّی بودن این ماده است.

تفاوت های پت و پلی اتیلن

پت سمّی نیست، استفاده از پت در صنایع پلاستیکی برای تولید بطری بلامانع می باشد. پت هم چون بسیاری از بطری های شیشه ای، دارای استاندارد های بهداشتی است، در نتیجه در برابر باکتری و میکروارگانیزم های متعدد، مقاوم خواهد بود.

جداسازی پلیمر ها بر اساس نقطه ذوب از متداول ترین روش هایی است که می توان به آن اشاره نمود. نقطه ذوب پت (نقطه نرمی پت) ۲۶۰ می باشد. بازیافت این نوع از بطری طی سال های اخیر با توجه به افزایش قابل توجه حجم بطری های پت، مورد توجه قرار گرفته است.

پت پلیمری است که با حرارت دیدن از حالت پلاستیکی که دارد به فرم لاستیکی تغییر شکل می دهد. از این نوع پلیمر برای ساخت پلی استر، بطری آشامیدنی و فیلم استفاده می گردد، که در کشور ما به صورت عمده برای تولید بطری آشامیدنی استفاده می گردد.

پت از نظر ظاهری بسیار شفاف و کریستالی است. از پت علاوه بر تولید بطری ها، به عنوان فیبر در صنایع نساجی برای تولید پوشاک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از مهم ترین وجوه تفاوت پت و پلی اتیلن، پایداری پت و قابلیت بازیافت قطعی آن است. قابلیت بازیافت پت از اصلی ترین ویژگی های این ماده کاربردی به شمار می رود.

فرآیند بازیافت پلی اتیلن ترفتالات در مقایسه با دیگر انواع پلی اتیلن، از سهولت بالایی برخوردار است. هم چنین این نمونه از پلی اتیلن، با توجه به قابلیت هایی هم چون شفافیت، در صنایع متعددی از جمله تولید انواع بطری های نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید پت و مواد مورد استفاده در آن

با ترکیب و واکنش اسیدها و الکل ها و در مجاورت قرار گرفتن کاتالیست فلزی پت تولید می شود. ترفتالیک اسید خالص و اتیلن گولیکول از جمله واسطه هایی هستند که در تولید پت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و نقشی بسیار موثر و کاربردی دارند که از مشتقات نفت خام به شمار می روند. پلیمر پت PET یک ترکیب خنثی و استفاده از آن موجب انتقال سم به بدن نخواهد شد.

Leave a Reply