تولید بطری پت


بطری 1500 سی سی طرح فراز دهانه 28

بطری های پلاستیکی به دو دسته کلی پلی اتیلن و پت تقسیم می شوند. بطری های پلی اتیلن برای بسیاری از بطری های پلاستیکی در صنعت بسته بندی و تولید مواد شیمیایی کاربرد دارند، توسط دستگاه پلاستیک بادی تولید می گردند.  اما نوع دیگری از بطری ها وجود دارند که به آن ها پت گفته می شود. بطری های پت در صنعت تولید و بسته بندی نوشابه، ماء الشعیر، آب معدنی، دوغ و بسیاری از نوشیدنی های گازدار کاریرد دارد. خط تولید بطری پت برخلاف خط تولی بطری پلی اتیلن دارای چند دستگاه متفاوت است. بعبارت دیگر تولید بطری پت چند مرحله دارد که هر مرحله توسط یک دستگاه انجام می پذیرد.

خط تولید بطری پت

از اصلی ترین مصارف بطری های پت استفاده در خطوط تولید بطری های نوشابه و آب معدنی می باشد. اصلی ترین تفاوت تولید بطری آن های نوشابه و آب معدنی درب بطری است.

درب بطری نوشابه و بطور کلی قالب درب بطری نوشیدنی های گازدار می بایست شامل گازبند نیز باشد.

در حالی که درب بطری های آب معدنی نیاز به گازبند بودن ندارد. بسیاری از شرکت جهت تولید فقط درب بطری ها به ویژه درب بطری گازبند فعالیت دارند.

دستگاه تزریق پریفرم پت

دستگاه تزریق پریفرم یا دستگاه تزریق پت در واقع همان دستگاه تزریق پلاستیک می باشد. تفاوت دستگاه تزریق پریفرم با دستگاه تزریق پلاستیک همه کاره سیلندر و ماردون و سرعت کارکرد دستگاه و الکتروموتور و شاسی بزرگتر می باشد.

دستگاه تزریق پریفرم با توجه به قالب دتسگاه می تواند بطری های ۰٫۵ و ۱ و ۱٫۵ لیتری و حتی بالاتر تولید کند. عملکرد دستگاه تزریق بطری برای انواع بطری های نوشابه و آب معدنی مشترک می باشد.

شرکت فامکو دستگاه های تزریق پریفرم را در ظرفیت و قدرت گیره متنوعی تولید کرده و بر اساس سفارش مشتریان قادر به تولید قالب های ۲۴ و ۳۲ کویته و حتی بالاتر برای تولید پریفرم از ۰٫۵ لیتر به بالا می باشد. امروزه بسیاری از مشتریان در پی خرید دستگاه تزریق پلاستیک چینی برای تولید پریفرم هستند.

اما باید توجه داشت که دستگاه های تزریق پریفرم تولید فامکو دارای کیفیت، سرعت، ظرفیت بالاتری نسبت به دستگاه های چینی دارد. شرکت فامکو محصولات تولیدی خود را تا دو سال گارانتی کرده و خدمات ویژه ای به مشتریان خود ارائه می دهد.

با توجه به مطالب و دستگاه های بیان شده برای تولید بطری پت به این نتیجه می رسیم که دستگاه تزریق پریفرم از اصلی ترین دستگاه های صنعتی به شمار می رود به دلیل اینکه بدون این دستگاه پریفرم تولید نمی گردد تا بقیه مراحل توسط دستگاه بادگن صورت گیرد.

از طرفی دیگر تولید پرفرم به نوبه خود سود مالی قابل توجهی در پی دارد. از این رو خرید دستگاه بادکن را به تنهایی برای تولید بطری توصیه نمی کنیم.

دستگاه بادکن پریفرم

دستگاه های بادکن پریفرم در سه نوع دستی و نیمه اتوماتیک و اتوماتیک توسط شرکت فامکو ساخته شده و همچنین از کشورهای چین و یا اروپایی قابل تامین هستند.

وظیفه دستگاه بادکن پریفرم استفاده از حرارت بوده تا شکل مورد نظر قالب را به پریفرم بدهد. قالب های مورد استفاده در دستگاه های بادکن پریفرم توسط شرکت های سازنده دستگاه ساخته می گردد.

دستگاه تولید درب بطری

از مهمترین قسمت های بطری درب آن بوده که برای تولید درب بطری از دستگاه تزریق پلاستیک با ابعاد و تعداد کویته های مختلف که قدرت گیره و ظرفیت تزریق متنوعی دارد استفاده می شود.

همانطور که قبلا گفته شد درب بطری نوشابه باید دارای گازبند باشد تا گاز موجود در نوشابه خارج نگردد. این در حالی است که برای بطری های آب معدنی نیاز به گازبند نداریم.

قالب درب بطری این دستگاه می تواند عامل اختلاف بین دو نوع بطری نوشابه و آب معدنی باشد.

دستگاه تولید درب بطری ارزان قیمت تر از دستگاه تزریق پت یا دستگاه تزریق پلاستیک پت می باشد. دلیل گران تر بودن دستگاه تزریق پریفرم بزرگ تر و قدرتمند تر بودن مشخصات واحد تزریق و
گیره می باشد.

دستگاه پت سازی

دستگاه های و ماشین آلات صنعتی مورد نیاز در صنعت بطری پت سازی

  • دستگاه تزریق پریفرم
  • دستگاه بادکن پت
  • دستگاه تزریق پلاستیک درب بطری

منظور از دستگاه پت سازی همان دستگاه بادکن پت می باشد. در حالی که اگر بخواهیم یک دستگاه را از این خط تولید به عنوان دستگاه پت سازی انتخاب کنیم، قطعا دستگاه تزریق پلاستیک پریفرم خواهد بود.

خط تولید بطری نوشابه

تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی خط تولید بطری نوشابه به صورت زیر است:

دستگاه تزریق تولید پریفرم

برای تولید بطری نوشابه با سایز های مختلف نیاز به دستگاه های تزریق پلاستیک متناسب با سایز بطری بوده و در صورتی که توان مالی کم باشد پیشنهاد می گردد یک دستگاه تزریق پلاستیک مناسب انتخاب کرده و دو دست قالب در دو سایز مختلف دو نوع پریفرم با وزن مختلف تولید نمود.

دستگاه تزریق پلاستیک درب بطری

برای تولید بطری نوشابه علاوه بر یک دستگاه تزریق پلاستیک برای تولید بدنه بطری نیاز به یک دستگاه تزریق درب بطری داشته تا قطعات کوچکتر تولید گردد.

دستگاه بادکن پریفرم

برای تولید بطری نوشابه وجود دستگاه بادکن پریفرم در خط تولید ضروری بوده که این دستگاه می تواند به صورت نیمه اتوماتیک یا اتوماتیک در خط تولید قرار گیرد

قالب بادکن بطری پت و پریفورم

از مهمترین بخش های تولید بطری نوشابه قالب آن می باشد که برای هر سایز بطری نیاز به قالب مخصوص و مجزا بوده که این قالب ها توسط شرکت فامکو ساخته شده یا به صورت وارداتی وارد می شود.

خط تولید بطری آب معدنی

روش تولید بطری های آب معدنی دقیقا مشابه بطری های نوشابه بوده با این تفاوت که قالب بطری آب معدنی نسبت به بطری نوشابه ارزان تر و ساده تر می باشد. یکی از مهمترین تفاوت های بطری های آب معدنی و نوشابه درب بطری بوده که برای بطری آب معدنی نیاز به گازبند بودن درب بطری نیست.

Leave a Reply