تولید پت و پریفرم چگونه انجام میشود


پریفرم پت

پریفرم چیست

در ابتدای این مقاله میخواهیم تعریفی کوتاه از پریفرم را برای شما عزیزان بگوییم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با پریفرم و پت آشنا کنیم.
در واقع از آنجایی که PET در حالت مذاب استحکام لازم را ندارد، مواد PET به قطعه های لوله ای شکل توخالی که درواقع به شبیه بطری هستند، تبدیل میشوند. این قطعات حاصل از فرایند تزریق، در دستگاه های بادکن شکل داده میشوند و با توجه به قالب بطری و وزن پریفرم در تولید انواع مختلف بطری به کار میرود.
به زبان ساده تر بخواهیم بگوییم، مواد پت جهت تبدیل مستقیم به بطری توانایی تحمل مقدار زیادی از دما را ندارند، به همین دلیل در مرحله ی اول پت را به قطعاتی مانند لوله به صورت تزریقی شکل میدهند و در مرحله ی جدای دیگر در قالبی جدا به صورت دلخواه فرم میدهند، و تبدیل به بطری های قابل مصرف میشوند، این مراحل تعریفی کوتاه از پریفرم بود. در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید.

انواع بطری پت

تولید پت و پریفرم چگونه انجام میشود

تولید بطری پت توسط دستگاه های بادکن پریفرم های تولید شده در دستگاه های تزریق انجام میشود. دستگاه های بادکن پت پریفرم انواع مختلفی دارند و میتوانند دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک باشند.

به طور کلی دستگاه بادکن پت پریفرم از دو بخش اصلی تشکیل شده است: بخش اول که، دستگاه شامل چند طبقه المنت شیشه ای است. دمای این المنت ها با توجه به وزن، شکل و رنگ پت پریفرم تنظیم میشود. پت پریفرم در آون در محدوده دمای ۷۶ درجه سانتی گراد حرارت دیده و نرم میشود.

بخش دوم که بادکن دستگاه شامل PLC و گیره دستگاه است که قالب روی آن نصب میشود. در این مرحله پریفرم پت که در آون نرم شده است درون قالب قرار گرفته و با فشار هوا باد شده و به بدنه سرد قالب میچسبد‌، و شکل قالب را به خود میگیرد. در این مرحله بطری پت شکل گرفته و آماده بسته بندی است.

باتوجه به این که ساختار قطبی دارد یک پلیمر PET جاذب رطوبت است، پس قبل از فرآیند شدن باید رطوبت آن گرفته و خشک شود. این کار در قیف های خشک کن بزرگی انجام میشود که بستگی به ظرفیت تولید دستگاه ظرفیتی از ۳۰۰ کیلو تا یک تن دارند. به منظور تولید پریفرم، گرانول های خام PET توسط موادکش های اتوماتیک وارد میشود و به مدت ۳ تا ۴ ساعت در دمای ۱۴۰ تا ۱۷۰ درجه سانتی گراد، البته بستگی به ظرفیت قیف خشک کن هم دارد، نگهداری میشود. و بعد از آن به وسیله دستگاه موادکش به سیلندر دستگاه تزریق پلاستیک وارد میشود.

در طی سیلندر دستگاه تزریق زون های حرارتی مختلفی قرار دارد که دمای آن ها را بین ۲۵۰ تا ۲۹۰ درجه سانتی گراد تنظیم میکنند. گرانول های جامد PET در سیلندر دستگاه ذوب شده و با فشار و سرعت تنظیم شده ی دستگاه به درون قالب تولید پریفرم تزریق میشود. بر روی دستگاه تزریق قالب های پریفرم مختلفی با وزن ها، شکل ها و طول دهانه های مختلفی نصب میشود. از داخل صفحه های قالب آب سرد جریان دارد که آن را خنک نگه میدارد.این آب سرد توسط چیلری که به قالب پریفرم متصل است تامین میشود. پس از تزریق PET مذاب به داخل پریفرم، به دلیل سرد بودن قالب پریفرم، جامد و سرد شده و پریفرم شکل گرفته نهایی تولید میشود.

معیار های کارکرد بطری کدامند

معیارهای عملکرد بطری باتوجه به مورد استفاده از آن متفاوت میباشد اما شامل مقاومت بالای کشش، مقاومت در برابر ترکیدن و نفوذناپذیری که هر کدام از این پارامتر ها در بطری تاثیر میگذارد.

پارامتر پردازش بهینه سازی فرایند بسیار وقت گیر و پرهزینه است و در حال حاضر متد مدل کامپیوتری به عنوان جایگزین مناسب پیشنهاد داده شده است.

شبیه سازی فرایند تولید با تجزیه ساختاری بطری پت آب میوه که در وضعیت یکسان عمل می آیند با بطری واقعی انجام شده و نتایج تجربی با نتایج شبیه سازی شده مقایسه شد.
خواص نفوذناپذیری با توجه به شکل ظاهری بطری و مدت ماندگاری محصول نفوذ گاز از دیوار بطری را کنترل میکند.

دمای پریم و دمای سطح بطری توزیع و وضوح مواد در بطری را به آسانی پردازش میکند.

زمان خنک کردن پریفرم یکی از پارمترهای مهم در مراحل ساخت بطری پت میباشد در صورتی که پارامترهای دیگر مثل فشار ضربه ای خاص و سرعت میله کشش و همینطور نفوذ و قدرت دمای پریفرم، دستیابی به ضخامت دیواره را در محصول نهایی فراهم میکند.

همچنین در پلاستیک صنعت بسته بندی تغییر دمای پریفرم یک روش معمول برای دستیابی به بطری با دیواره ضخیم است. این کار به خصوص مربوط به دو مرحله کشش تزریق در دستگاه بلو مولدینگ وقتی که پریفرم ها در مرحله گرم شدن دوباره در مرحله کشش و ضربه میباشد.

بطری پت

تولید درب بطری و پریفرم بطری آب معدنی چگونه صورت میگیرد

مواد اولیه تولید درب بطری با توجه به نوع کاربرد درب انتخاب میشود.
کیفیت دربهای تولید شده با استفاده از تکنولوژی CVS بررسی و بعد از اطمینان از کیفیت، دربها بسته بندی میشوند به همین دلیل میزان ضایعات ارسالی برای مشتریان ۰ درصد میباشد. توجه به این نکته مهم که در صورت وجود ضایعات در درب بطری، پریفرم بطری و محتویات آن هم از بین میرود، این کار اهمیت کیفیت درب بطری را مشخص میکند.
با استفاده از میکسرهای رنگ که دستگاه های این شرکت از آن استفاده میکند، قابلیت موج های بزرگی از رنگ را در محصولات تولیدی مشاهده میکنید به گونه ای که قابلیت استفاده از ترکیبات رنگی به میزان ۱ صدم درصد تا ۵۰ درصد در محصولات تولیدی مشاهده میشود. در صورتی که مشتریان تمایل داشته باشند، امکان تولید با آرم و نشان مشتری وجود دارد.

استفاده از این بطری پت، بسیار آسان و در عین حال، بهداشتی است. اگر این بطری ها را در وضعیت معمولی نگهداری کنیم، محتویات آن مدت ها سالم باقی میماند و خطری مصرف کننده را تهدید نمیکند ولی نگهداری این بطری ها در زیر نور افتاب، یا یخ زدن آب در آنها برای سلامتی مضر است.

بهتر است زمان استفاده از این ظرف ها به چند مورد زیر دقت کنیم

نگهداری دور از آفتاب: تابش مستقیم آفتاب به پریفرم آب معدنی، آب های درون بطری را سرطان زا میکند و به همین دلیل بطری های پلاستیکی آب معدنی که در فروشگاه های مواد غذایی، زمان های طولانی در معرض تابش نور آفتاب نگهداری میشوند، غیرقابل استفاده و سرطان زا هستند. وقتی بطری های پلاستیکی برای مدت طولانی در معرض نور خورشید میمانند، بعضی از مواد موجود در بطری وارد آب میشوند. این مواد ممکن است مبتلا شدن افراد به بیماری های مختلف بشود.اگر آب های معدنی در معرض حرارت و نور خورشید نباشد، مصرف آنها تا یکسال مشکلی ندارد ولی اگر غیر از باشد، خیلی زود غیرقابل استفاده میشوند.

Leave a Reply